Спасибо за Ваш отзыв! Мы свяжемся с Вами в течении 24 часов!
Где купить?
UA
|
RU
Контакты

Павло Петренко: Виїхати за кордон з дитиною стало набагато простіше | TPG Украина
26.09.2018

Міністр юстиції України Павло Петренко розповів про зміни в українському законодавстві щодо спрощення виїзду за кордон з дитиною.

Павло Петренко

- Павло Дмитрович, чим була викликана необхідність внесення змін до Сімейного кодексу України щодо нового порядку виїзду за кордон із дитиною?

- Проблема подорожей дитини, батьки якої не проживають разом, існувала багато років. Для того, щоб батько чи матір, з ким проживає малюк, могли вивезти його за межі країни на короткий строк, потрібна була згода іншого з батьків. При чому такий дозвіл мав бути нотаріально засвідченим.

Звичайно, частина батьків після розлучення зберігали людські стосунки і робили усе можливе для того, щоб дати усе найкраще спільній дитині. У таких родинах питання щодо отримання дозволу для подорожей дитини з одним з батьків гостро не стояло.

Поруч з цим існувала величезна кількість випадків, коли отримання дозволу ставало справжньою проблемою. Багато тих, хто жив окремо від родини, через сварку з колишньою «половинкою», принципово не надавав такий дозвіл. Це була свого роду помста колишній коханій чи коханому. І таких батьків зовсім не турбувало, що страждає від цього, передусім, дитина. Не поодинокими були випадки, коли горе-батьки, які не хотіли утримувати своїх дітей, вимагали відмовитися від отримання аліментів в обмін на такий дозвіл.

Павло Петренко

На зустрічах майже в усіх регіонах нашої країни я регулярно чув реальні життєві історії, коли діти не могли поїхати відпочити, втрачали можливість пройти навчання у літньому закордонному таборі, не могли поїхати в гості до бабусь та дідусів.

Інколи, і це взагалі є найстрашнішим, батьки не давали згоди на вивезення дитини, котра потребувала негайного лікування за межами країни. Це була найвища міра цинізму й нелюдського ставлення до найменших громадян нашої держави, з якою ми не могли миритися.

Саме такі історії й примусили нас в рамках ініціативи #ЧужихДітейНеБуває окремо зупинитися на питанні короткострокового виїзду дітей, які проживають у неповних родинах, за кордон. Розробляючи нові ініціативи у цьому напрямку, ми керувалися не забаганками дорослих, а винятково потребами і правами дітей.

- Коли почали діяти нові правила  виїзду за кордон з дитиною?

- Частина новацій були прописані ще в рамках першого пакету #ЧужихДітейНеБуває і почали діяти на початку року. Тоді ми передбачили, що батьку або матері, які проживають з дитиною, не потрібно отримувати нотаріально засвідчений дозвіл на вивезення малюка за кордон у тому випадку, коли той з батьків, хто проживає окремо, мав заборгованість зі сплати аліментів більше 6 місяців.

Для того, щоб поїхати з дитиною за кордон необхідно було мати на руках рішення суду стосовно того, з ким проживає дитина, та видану органом державної виконавчої служби  довідку про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.

Фактично, це був один із кроків для стимулювання неплатників повернути борги власній дитині й надалі утримувати своїх нащадків так, як того вимагає чинне законодавство.

Однак, під час реалізації цих новації ми виявили, що дана проблема є набагато глибшою. Тому під час підготовки другого пакету законопроектів #ЧужихДітейНеБуває ми детальніше зупинилися на проблемі виїзду найменших українців за кордон. Фактично, ми не лише дали можливість їм безперешкодно мандрувати, а й урівняли в праві поїхати з малюком за межі країни обох батьків. Ці новації почали діяти 28 серпня 2018 року.

- Чи може відтепер один з батьків виїхати з дитиною за кордон, не отримуючи дозволу від другого, котрий своєчасно сплачує аліменти? На який період та за яких умов?

- Так, ми значно спростили процедуру виїзду за кордон дитини з тим з батьків, з ким проживає дитина. Відтепер виїхати за межі країни можна й без дозволу другого з батьків. Однак, для цього потрібно виконати кілька простих умов.

Перша з них – тривалість такої поїздки не має перевищувати одного місяця. Друга – перед поїздкою необхідно сповістити другого з батьків, за умови, якщо він сумлінно виконує батьківські обов’язки і вчасно та у повному обсязі сплачує аліменти, про мету поїздки, термін та напрямок подорожі рекомендованим листом.

Фактично це все, що потрібно для того, щоб поїхати відпочити на кілька тижнів, з’їздити в гості до рідних чи друзів, отримати короткострокове лікування.

Однак, даючи таке право батькам, ми передбачили й додаткову відповідальність. Вивезти дитину на відпочинок чи навчання може лише той з батьків, який не перешкоджає другому бачитися з малюком і брати участь у вихованні свого сина чи доньки.

Павло Петренко

Окрім цього, за умисне порушення місячного строку встановлена адміністративна відповідальність – штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів, а це - від 1700 до 3400 гривень. Також порушники цієї норми втратять на рік право виїзду за кордон з дитиною без нотаріально посвідченого дозволу другого з батьків.

- Які документи необхідно мати при виїзді з дитиною у такому випадку?

- Все, що потрібно – при перетині кордону України пред’явити прикордоннику рішення суду або органу опіки про визначення місця проживання дитини та документи, які підтверджують мету виїзду та строк перебування за кордоном.

- На який період один з батьків, з яким проживає дитина, може виїхати з нею за кордон, не отримуючи дозволу другого, котрий тривалий час не сплачує аліменти?

- Серед розроблених нами новацій у сфері захисту інтересів дітей передбачене зниження з 6 до 4 місяців терміну, коли батько-боржник втрачає можливість впливати на виїзд дитини за межі країни. Більше того, аналогічна норма для дітей з інвалідністю та тяжко хворих дітей починає діяти вже після того, як борг перевищить суму виплат за 3 місяці. Ці норми стосуються усіх поїздок, навіть тих, тривалість яких більше 1 місяця.

- Чи є обмеження в такому разі щодо мети виїзду за кордон?

- Прийняті новації передбачають, що дитина може виїхати за межі України з метою лікування, навчання, участі в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку, в тому числі й у складі організованої групи дітей.

- Які документи необхідно мати в подібній ситуації для виїзду одного з батьків за кордон зі своєю дитиною?

- Для виїзду за межі країни необхідно мати рішення суду або органу опіки та піклування про визначення (підтвердження) місця проживання дитини, документ, який підтверджує мету виїзду за кордон. Також слід отримати у місцевому органі державної виконавчої служби Мін’юсту або у приватного виконавця довідку про наявність заборгованості зі сплати аліментів за 4 місяці, а в разі наявності інвалідності або тяжких захворювань у дитини – за 3 місяці. При перетині кордону той з батьків, з ким виїжджає дитина, повинен пред’явити ці документи співробітникам прикордонної служби.

- Чи варто отримувати дозвіл на виїзд тому з батьків, з яким не мешкає дитина?

- Перш за все, хочу наголосити, що надання можливості виїхати з дитиною за кордон тому з батьків, хто проживає окремо від родини, стало однією з революційних норм другого пакету законів #ЧужихДітейНеБуває. Таким чином ми урівняли у правах обох батьків. І я переконаний, що таке рішення є максимально справедливим.

Однак, для того, щоб скористатися своїм правом, батько чи матір, які не живуть з дитиною, мають виконати кілька умов.

Перша з них, і на мій погляд найголовніша, - необхідно  належно виконувати батьківські обов’язки і не мати заборгованості зі сплати аліментів.

Також слід рекомендованим листом надіслати відповідне звернення про отримання згоди до того з батьків, з ким проживає дитина. Якщо нотаріально посвідчену згоду не надано впродовж 10 днів з моменту, коли ви отримали відмітку про вручення повідомлення, можете сміливо йти до суду. За скороченою процедурою суддя має розглянути вашу заяву та надати дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.

- Які документи він має надати?

- При виїзді з України прикордонникам треба буде показати нотаріально посвідчену згоду другого з батьків на короткостроковий виїзд дитини або відповідне рішення суду. Хочу наголосити, що повернутися в Україну треба до завершення строку, який вказаний у документах.

Це ті ключові зміни, які ми запровадили з метою захисту прав і інтересів малюка. Тепер дитина може подорожувати, брати участь у змаганнях чи лікуватися не залежно від життєвих обставин та примх власних батьків.  Якщо у вас виникнуть додаткові питання з цього приводу, будь ласка, звертайтесь до Єдиного контакт-центру нашої системи безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно в межах України). Захищаймо права наших дітей разом!